wtorek, 19 kwiecień 2016 20:57

Jak urządzić kuchnię-porady

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Kuchnia to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, to również miejsce spotkań rodzinnych czy towarzyskich, dlatego też coraz większą uwagę przywiązujemy do wystroju kuchni, odpowiednich mebli czy dekoracji.

Pierwsze pytanie przed urządzeniem kuchni to takie: jaki styl nas interesuje, klasyczny, a może stylowy? Wtedy można zabrać się za dobór mebli, oświetlenia, zagospodarowania itp.

Jakość mebli na wymiar

gdy już szukamy odpowiednich mebli na wymiar czy też prosto ze sklepu, należy pamiętać, aby były to meble dobrej jakości, bo meble posłużą na długie lata, a jeśli wybierzemy wyrób czekoladopodobny, wiadomo jaki będzie tego efekt końcowy.

Odpowiednie rozmieszczenie mebli kuchennych

aranżując kuchnię, nie należy zapominać o tym, że musi być ona funkcjonalna, a dostęp do poszczególnych przedmiotów kuchennych, nie powinien sprawiać problemów, najważniejsze i często używane przedmioty powinny być zawsze w dostępne do wzięcia w łatwy sposób.

Kuchenne urządzenia - wskazówki:

Lodówka

jej wielkość dobierana jest do ilości członków rodziny.

Piekarnik

dobrze usytuowany piekarnik powinien znaleźć się powyżej wysokości klatki piersiowej, aby korzystanie z niego było wygodne

Zmywarka

zmywarka nie gości w każdym domu, ale jeśli mamy na nią miejsce, warto zastanowić się nad jej zakupem. Dzięki używaniu zmywarki oszczędzamy wodę i energię.

Rozmieszczenie w szafkach

produkty które używamy często powinny znaleźć się wyżej z uwagi na łatwą dostępność, natomiast te które używamy rzadziej mogą znaleźć się niżej. Warto również zrezygnować z szafek na dole z uwagi, że schylanie się nie jest zbyt wygodne, zamiast tego na dole lepiej jest zastosować wysuwane szuflady np. na przyprawy i inne rzeczy.

Kuchenka

nie wskazane jest, aby kuchenka stała bokiem do ściany, dlaczego? ponieważ ściana się nagrzewa, może zostać pochlapana tłuszczami podczas smażenia. Niektórzy umieszczają kuchenki przy oknie, to również nie jest odpowiednie miejsce, ponieważ podmuch wiatru może zgasić płomień w kuchence.

Blat roboczy

blat roboczy powinien mieć długość 40-60 cm

W kuchni powinnaś czuć się swobodnie, dlatego też musi być wygodna, a mając na uwadze powyższe zasady kuchnia będzie funkcjonalna.  

Czytany 1906 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 kwiecień 2016 21:49